Arielspace.se lanseras med sikte på den svenska rymdindustrin
Skrivet av Leif Arndorff
2007-09-21
Vad gör man om man har varit intresserad av astronomi, rymdfärder och science-fiction sedan barnsben och samtidigt är civilekonom? Jo, man lanserar en webbplats om den svenska rymdindustrin. Ariel Borenstein, hemmahörandes i Stockholm har gjort just detta.
– Nu har jag hittat ett sätt att kombinera mitt yrke och min hobby, säger Ariel, som har den internationella tidningen Space News och webbplatsen space.com som sina förebilder.
ArielSpace riktar sig till alla som är intresserade av rymdindustrin. Webbplatsen finns på två språk, svenska och engelska, där den förra riktar in sig på den internationella rymdindustrin och den senare på den svenska rymdindustrin.
– Jag hoppas att ArielSpace kan hjälpa till att skapa kontakter mellan företag i rymdbranschen - både här hemma och internationellt, säger Ariel.
“Scarcely a day goes by when someone doesn't ask me, when the Lunar Hilton is going to be opened. They're joking, of course. But I don't see it as a joke at all.” -Barron Hilton